Ubezpieczenia samochodowe

Czym jest ubezpieczenie samochodu?

Po zakupie nowego samochodu, koniecznie musimy rozejrzeć się za ubezpieczeniem. Dzięki niemu, w razie wypadku, otrzymamy odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Na rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, różniących się między sobą oferowanymi rodzajami ubezpieczeń, cenami itd. Należy pamiętać, że ubezpieczenie jest bardzo istotne – w przypadku ubezpieczenia OC jest ono niezbędne, jednak warto także zastanowić się nad wykupieniem dodatkowych pakietów w razie innych uszkodzeń. Pamiętajmy, że firma ubezpieczeniowa w dużej mierze zrekompensuje powypadkowe straty, co pozwoli nam na szybszy zakup nowego samochodu itd.

Rodzaje ubezpieczeń samochodu

Podstawowym rodzajem ubezpieczenia samochodu jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jest ono wymagane dla każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce, dlatego koniecznie musimy o nim pamiętać. Ubezpieczenie to chroni klienta w przypadku uszkodzeń, które zostały spowodowane przez niego i obejmuje szkody, które w efekcie przynoszą uszkodzenia ciała, utratę zdrowia lub śmierć, czy też w przypadku mienia – uszkodzenie, utratę lub całkowite zniszczenie. Każda firma ubezpieczeniowa posiada jednak w swojej ofercie również inne typy ubezpieczeń, które są opcjonalne. Przykładem tego jest autocasco, czyli popularne ubezpieczenie AC. W przeciwieństwie do OC, Autocasco zapewnia rekompensatę w przypadku uszkodzenia lub utraty samochodu (oraz jego wyposażenia) klienta. Ubezpieczenie AC pozwala na dużą elastyczność – klient może własnoręcznie rozszerzać zakres ubezpieczenia oraz wysokość odszkodowania. Autocasco obejmuje między innymi szkody wywołane w wyniku wypadków drogowych, pożarów, itd. Kolejny typ opcjonalnego ubezpieczenia to tzw. „assistance” obejmujący zwrot kosztów pomocy drogowej. Podobnie jak w przypadku Autocasco, także tutaj mamy możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o dodatkowe opcje, takie jak opłacenie pobytu w hotelu, koszty samochodu zastępczego itp. Ostatni typ ubezpieczenia o jakim chciałbym wspomnieć to ubezpieczenie NNW dla kierowców i pasażerów. Dzięki niemu, otrzymamy finansową rekompensatę w przypadku nieszczęśliwego wypadku powstałego w wyniku użytkowania samochodu. Jakie firmy udzielają ubezpieczeń samochodu. Stając przed wyborem ubezpieczenia samochodu, warto dokładnie zapoznać się z ofertami najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. W Polsce do najbardziej znanych należą PZU, Liberty Direct, Allianz Direct oraz Aviva. Każda z tych firm oferuje różnego typu ubezpieczenia pojazdów, możemy także załatwić wszelkie formalności przez internet, bądź telefonicznie, po czym agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z nami, aby podpisać umowę. Przed wyborem konkretnej oferty, zwróćmy jednak uwagę nie tylko na wysokość składek, ale także na zakres zdarzeń jakie obejmuje ubezpieczenie.

Towarzystwa ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce:

-PZU, -Allianz, -Aviva, -Liberty Direct, -Axa, -Hestia, -HDI Gerling, -Warta, -Generali, -HDI Asekuracja, -Uniqa, -Link4, -PTU, -BRE Ubezpieczenia, -MTU, -Benefia, -Compensa.