Sposoby zabezpieczania kredytów samochodowych

Kredyty na samochód mogą być kredytami zabezpieczonymi (typowe kredyty samochodowe) lub niezabezpieczonymi (niektóre kredyty samochodowe, kredyty gotówkowe)

Kredyty na auto z zabezpieczeniem, wymagają sporo czasu i formalności, jednak ich oprocentowanie na ogół jest sporo niższe od kredytów na samochód niezabezpieczonych.
Stosowane są dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia kredytu samochodowego: zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Zastaw rejestrowy polega na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów. Informacja o tym fakcie jest też umieszczana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdyby klient przestał spłacać raty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu, sprzedać go i w ten sposób odzyskać pieniądze.

Druga metoda zabezpieczania, preferowana przez banki wyspecjalizowane w kredytowaniu zakupu samochodów, to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W tym wypadku bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49 proc. Dzięki udziałowi we własności samochodu, bank może w lepszy sposób zabezpieczyć swoje interesy. w tym przypadku karta pojazdu pozostaje w banku (bez niej nie można e sprzedać samochodu). Jeśli klient jej potrzebuje, może ją od banku wypożyczyć na krótki czas, najczęściej płacąc prowizję.

Klient pozostaje właścicielem pojazdu, w umowie znajduje się jednak klauzula, że w razie niespłacenia dwóch kolejnych rat kredytu, 49 proc. udział we własności samochodu automatycznie przechodzi w ręce banku. Dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez większość banków jest cesja praw z polisy AC.

Kredyt samochodowy bez zabezpieczenia jest dużo bardziej przyjazny dla kredytobiorcy - auto kupione na taki kredyt można sprzedać niemal w każdej chwili, a sama proces zaciągnięcia takiego kredytu jest dużo mniej czasochłonny niż przy kredycie zabezpieczonym. Niestety takie kredyty przeważnie są sporo droższe, bo dla banku, taki kredyt na samochód jest dużo bardziej ryzykowny i przypomina raczej zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel niż kredyt samochodowy.

Końcowa konkluzja: Jaki kredyt wybrać zabezpieczony czy niezabezpieczony?

Wśród ofert banków oferujących kredyty na samochód możemy znaleźć zarówno oferty z jak i bez zabezpieczenia. Wybór zależy od preferencji kredytobiorcy i jego planów co do kupowanego pojazdu. Jeśli największe znaczenie ma dla ciebie wysokość oprocentowania a więc wielkość spłacanych rat, warto wybrać niżej oprocentowane kredyty z zabezpieczeniem. Jeśli jednak zależy ci na szybkiej transakcji bez zbędnych formalności, kosztem nieco wyższego oprocentowania - wybierz bank, który udzieli Ci kredytu, nie domagając się zabezpieczenia np w postaci przewłaszczenia samochodu (np. DB Kredyt, czy też pożyczka gotówkowa w PKO BP).