Przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe.


Jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia kredytu samochodowego stosowanego przez banki jest przewłaszczenie.
Przewłaszczenie to zabezpieczenie polegające na wpisaniu banku udzielającego nam kredytu, jako współwłaściciela naszego pojazdu. Inaczej mówiąc, w chwili, kiedy przestaniemy spłacać kredyt na nasze wymarzone autko, bank niezwłocznie je przejmie i sprzeda, aby odzyskać swoje pieniądze.

W praktyce sprawa z przewłaszczeniem wygląda tak, że w naszym Wydziale Komunikacji dokonujemy rejestracji naszego auta, jednocześnie przedstawiając umowę z bankiem z adnotacją o przewłaszczeniu pojazdu. Skutkuje to tym, że w naszym dowodzie rejestracyjnym bank figuruje jako współwłaściciel pojazdu. Taka adnotacja znajdzie się na drugiej stronie dokumentu. W przypadku spłaty całkowitej kredytu, bank zostaje wykreślony z dokumentów.

Istnieje kilka rodzajów przewłaszczenia. Najbardziej korzystnym dla klientów jest przewłaszczenie warunkowe. Dzięki takiej formie, bank nie zostaje wpisany w nasze dokumenty, jeśli zgodnie z umową wpłacać będziemy regularnie nasze raty. W przeciwnym wypadku nastąpi całkowite przewłaszczenie pojazdu przez bank. Takie rozwiązanie (o ile oczywiście solidnie spłacamy kredyt) jest korzystne dla klientów, ponieważ figurujemy jako jedyni właściciele pojazdu.

Inną formą jest przewłaszczenie na zabezpieczenie, w którym bank staje się współwłaścicielem pojazdu w 49%. Bank figuruje jako współwłaściciel w dokumentach auta, a także rekwiruje naszą kartę pojazdu. W sytuacji, kiedy jest ona nam potrzebna, musimy zwrócić się do banku z prośbą o wypożyczenie karty, co wiąże się z dodatkowymi opłatami i prowizjami. Takie rozwiązanie jest dla nas, jako klientów i kierowców, nie najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że narażeni jesteśmy na poniesienie dodatkowych kosztów, to dodatkowo pozyskanie potrzebnej nam karty pojazdu może potrwać w czasie, w zależności od procedur panujących w banku.