Leasing czy kredyt samochodowy - Co warto wybrać ?


Finansowanie kupna samochodu - kredyt samochodowy czy leasing - co wybrać?


Kupując auto możemy wybrać pomiędzy dwoma opcjami, a mianowicie między kredytem samochodowym, a leasingiem. Jakie są różnice pomiędzy nimi i co tak naprawdę jest bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy. Na początek należy sprawdzić każdą opcję z osobna, aby móc wybrać korzystniejszą ofertę.Czym jest kredyt samochodowy?


Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Najczęściej banki lub inne instytucje finansowe udzielające kredytów samochodowych pokrywają 100% kosztów pojazdu. Należy pamiętać, że kredyt samochodowy nie dotyczy wyłącznie samochodów, ale również innych pojazdów silnikowych. Oprocentowanie kredytu ustalane jest ze względu na kilka czynników, przykładowo od rodzaju pojazdu jaki zamierzamy kupić, czy jest on używany czy też nowy, jaki jest okres kredytowania, czy oprocentowanie jest zmienne czy stałe oraz od waluty, w której kredyt jest zaciągany. Ważne jest oczywiście również instytucja, która owego kredytu nam udziela. Zaciągając kredyt samochodowy możemy spotkać się z dwiema możliwościami. Jedną z nich jest konieczność złożenia zaświadczeń o dochodach oraz wpłata wkładu własnego, druga możliwość zapewnia nam wzięcie kredytu bez większych formalności. W każdej z tych sytuacji instytucje finansowe zabezpieczają się przed ewentualną niemożnością spłaty kredytu. Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń kredytu, a mianowicie zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu oraz cesja z praw polisy AC.


Czym jest leasing samochodowy ?


Najogólniej mówiąc leasing jest przekazaniem praw (do użytku konkretnego pojazdu, którego leasingodawca jest właścicielem prawnym) przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłatę czyli tak zwane raty leasingowe. Najczęściej porównywane do dzierżawy lub najmu danego pojazdu. Koszty te są pokrywane z bieżących dochodów danej firmy, która zyskuje na użytkowaniu danego sprzętu. Leasing dzieli się na finansowy czyli kapitałowy oraz operacyjny czyli bieżący. Leasing finansowy od operacyjnego różni się tym, że w operacyjnym czas użytkowania danego dobra jest zazwyczaj krótszy niż okres całkowitego zużycia i nie może zawierać ona klauzuli o wykupie, natomiast w leasingu finansowym czas użytkowania zazwyczaj trwa tyle co okres amortyzacji przedmiotu i możliwe jest zawarcie klauzuli o wykupie.


Porównanie kredytu samochodowego i leasingu. Wady i zalety obu rozwiązań.


Ogólnie rzecz biorąc koszty kredytu samochodowego jak i leasingu uzależnione są od wielu czynników, tak więc nie można porównywać ich bez konkretnych ofert różnych instytucji zajmujących się danymi formami kredytów czy leasingu. Koszty mogą być zdecydowanie różne więc dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który z pewnością znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę.Jednak pomijając sferę pieniężną każda z tych możliwości ma swoje wady jak i zalety. Z pewnością wadą kredytu samochodowego są wciąż niedogodne dla kredytobiorcy zabezpieczenia kredytu, a przede wszystkim zestawy rejestrowe. Głowna zaleta finansowania samochodu kredytem to przede wszstkim niższy koszt, niż w przypadku leasingu. Innymi zaletami kredytu może być rozłożenie go na dogodne raty czy też możliwość wcześniejszej spłaty. Dogodną dla klienta opcją może być również możliwość zawieszenia kredytu na jakiś czas. Kolejnym plusem jest możliwość (tu: w zależności od zabezpieczenia kredytu) sprzedaży i wymiany pojazdu na inny równocześnie kontynuując spłacanie kredytu. W przypadku leasingu jest to niemożliwe. Kolejną zaletą kredytu jest fakt iż po jego spłacie stajemy się jedynymi i prawowitymi właścicielami pojazdu. Jeśli nie posiadamy klauzuli o wykupie w przypadku leasingu staje się to niemożliwe. Właścicielem przez cały czas jest leasingodawca. Zaletą leasingu staje się natomiast nieangażowanie zbyt wielkich środków własnych. Opłaty za raty leasingowe są stałe i niezmienne. Kolejnym plusem leasingu jest możliwość przeniesienia opłat za ewentualne naprawy techniczne pojazdu, nie będące winą leasingobiorcy. Biorąc kredyt samochodowy możemy wziąć praktycznie dowolną potrzebną nam kwotę co w przypadku leasingu nie jest możliwe ponieważ minimalna kwota wynosi 50 tysięcy. Kolejną różnica między dwiema opcjami jest okres spłaty, który w przypadku kredytu wynosi maksymalnie 10 lat, a w przypadku leasingu 5 lat.Kredyt samochodowy

Leasing

Zalety:

- Po spłacie kredytu, kredytobiorca staje się prawowitym właścicielem pojazdu.

- Kredyt zaciągnięty może być na dowolną kwotę.

- Pojazdy mamy prawo kredytować niezależnie od źródła z jakiego je nabywamy.

- Swoboda w decydowaniu o spłacie kredytu. Kredytobiorca ma możliwość rozłożenia rat na dłuższe okresy lub skrócić spłacanie kredytu.

- Kredytobiorca ma możliwość sprzedaży auta i zakupu nowego jednocześnie spłacając kredyt.

- Możliwość wzięcia kredytu bez zabezpieczenia (w tym wypadku jest on znacznie droższy).

- Możliwość zawieszenia spłaty kredytu.

- Możliwość refinansowania pojazdu.

- Maksymalny okres kredytu wynosi 10 lat.

Wady:

- Niekorzystne zabezpieczenia kredytu.

- W momencie gdy umowa dobiega końca wiek pojazdu nie może przekraczać 15 lat.

- Zdobycie kredytu wymaga więcej czasu ze względu na formalności.

Wady:

- Nie posiadając klauzuli o wykupie leasingobiorca nie ma możliwości wykupienia pojazdu na własność. Przez cały okres użytkowania właścicielem jest leasingodawca.

- Minimalna kwota leasingu to 50 tysięcy złotych.

- Leasing możliwy jest wyłącznie dla pojazdów, które nabywane są na fakturę VAT.

- Leasingobiorca nie ma możliwości sprzedaży pojazdu czy wymiany go na inny.

- Maksymalny okres leasingu wynosi 5 lat

Zalety:

- Szybsze i wygodniejsze uzyskanie środków na zdobycie pojazdu.

- Mniej formalności.

- Stałe i niezmienne opłaty.

- Nieangażowanie zbyt dużych środków własnych.

- Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania.

- Możliwość przeniesienia opłat dotyczących napraw technicznych pojazdu na leasingodawcę.

Najlepsze oferty kredytów samochodowych:


Najczęściej wybierane oferty leasingowe