Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy ? Porównanie wad i zalet


Marzysz o sprawnym, bezawaryjnym aucie? Upatrzyłeś już dla siebie wymarzone autko, ale brakuje Ci na nie pieniędzy? W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty banków, które oferują różne rodzaje kredytów na samochód: z zabezpieczenie i bez zabezpieczenia.

Kredyt samochodowy (z zabezpieczeniem)Kredyt samochodowy jest kredytem przeznaczonym wyłącznie na zakup pojazdu. Należy pamiętać, że wiąże się to z każdym pojazdem silnikowym czyli między innymi samochodami, ciągnikami, motocyklami czy też motorówkami. Kwota kredytu jest praktycznie dowolne. Maksymalny czas spłaty takiego kredytu to okres 10 lat. Banki stosują różne zabezpieczenia co do spłaty kredytu takich jak zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu, weksel In blanco czy też cesja polisy AC.

Kredyt gotówkowy na samochód (bez zabezpieczenia)Jest to pożyczka gotówkowa, którą zaciągamy w banku na dowolny cel. Spłatę kredytu uzgadniamy z instytucją finansową, w której owy kredyt jest zaciągany. Wysokość zaciągniętego kredytu uzależniona jest od dochodów kredytobiorcy. Osoba udzielająca nam kredytu zobowiązana jest obliczyć naszą zdolność kredytową. W przypadku zaciągnięcia kredytu gotówkowego nie ma znaczenia to jak kredytobiorca spożytkuje daną kwotę. Gotówka otrzymywana jest od ręki lub na konto. Jest to jeden z najszybszych sposobów otrzymania pilnie potrzebnej gotówki. Dokumenty potrzebne do zaciągnięcia kredytu gotówkowego na samochód to najczęściej wyłącznie dowód osobisty, a także zaświadczenie o zarobkach.

Porównanie kredytu samochodowego i gotówkowego. Wady i zalety. Co wybrać?Jeśli przymierzasz się do zakupu pojazdu i będziesz do tego potrzebował pomocy banku, poczekaj do początku roku. W tym czasie możesz, bowiem liczyć na atrakcyjne promocje i obniżki kredytów samochodowych. Przy zakupie auta, warto porównać oferty banków i zastanowić się, który kredyt bardziej będzie nam odpowiadał: gotówkowy czy samochodowy? Kredyty samochodowe w porównaniu z kredytami gotówkowymi, są znacznie niżej oprocentowane. Oprocentowanie ich waha się między 7 a 20 %, podczas kiedy gotówkowego zaczyna się co najmniej od 20%. Wynika z faktu, ze kredyty samochodowe są dodatkowo zabezpieczone w postaci rejestracji auta, czyli zastaw rejestrowy na kupowanym samochodzie, przewłaszczenia auta na rzecz banku, cesji polisy ubezpieczeniowej kupowanego samochodu na rzecz banku czy depozyt karty pojazdu. Wszystko to sprawia, ze auto do momentu całkowitej spłaty kredytu jest właścicielem auta, a co za tym idzie nie będzie można go sprzedać. Jeśli auto ulegnie wypadkowi, pieniądze z ubezpieczenia również przejdą na kontro banku. W przypadku kredytu gotówkowego, to my od samego początku jesteśmy właścicielami naszego auta. Biorąc trochę droższy kredyt gotówkowy, bierzemy go na dowolny cel ( w naszym przypadku na zakup auta) i unikamy tym samym zabezpieczeń. Przy wyborze kredytu warto też zapoznać się z procedurami i procesem pozyskania kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego przyznanie kredytu jest dużo prostsze, często wystarczy tylko dowód, a także zaświadczenie o zarobkach ( niektóre z banków poprzestają jedynie na oświadczeniu o dochodach). W przypadku kredytu samochodowego potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach, a także najczęściej wkład własny. Od wysokości wkładu własnego zależny jest koszt kredytu i jego oprocentowanie. Dodatkowo musimy zarejestrować auto na bank lub dokonać cesji. Wszystko to sprawi, że termin pozyskania kredytu samochodowego jest znacznie dłuższy od gotówkowego. Istotną sprawa przy wyborze kredytu jest też fakt, czy pieniądze wydamy tylko na zakup auta, czy też potrzebne są też nam dodatkowe środki, np. na opłaty związane z zakupem auta lub inne wydatki. W przypadku kredytu gotówkowego, to my sami decydujemy, w jakich ilościach i na jaki cel przekazać nasze pieniądze. Przy kredycie samochodowym, pieniądze przekazywane są na zakup tylko i wyłącznie auta.

Dlatego przed wybraniem konkretnej oferty i konkretnego banku, warto zastanowić się, nad tym, na jaki cel chcemy przeznaczyć pieniądze i na czym najbardziej nam zależy. Na niskim oprocentowaniu, byciu jedynym właścicielem auta, a może na szybkim pozyskaniu pieniędzy?

KREDYTY

ZALETY

WADY

GOTÓWOWY

- szybki czas pozyskania środków

- wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie ( czasem wystarczy samo oświadczenie)

- jesteś jedynym właścicielem auta

- pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć nie tylko na zakup auta, ale na także na dowolny cel

- wyższe oprocentowanie

SAMOCHODOWY

- niskie oprocentowanie

- bardzo duży wybór kredytów samochodowych; niektóre z marek aut, posiadają swoje banki

- wydłużony czas załatwiania formalności

- poza dowodem osobistym, potrzebny najczęściej wkład własny

- dodatkowe zabezpieczenia w postaci cesji polisy ubezpieczeniowej, zastaw rejestrowy itd.

- bank jest współwłaścicielem auta

- pieniądze z kredytu idą tylko na zakup auta