Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na samochód?W przypadku, gdy chcemy kupić samochód, ale nie mamy wystarczające puli gotówki, jesteśmy zmuszeni do wzięcia pożyczki. Tu mamy dwie drogi, albo pożyczamy od kogoś znajomego, lub z banku. Jeśli decydujemy się na kredyt z banku, to musimy liczyć się z kosztami dodatkowymi. Takimi jak: ubezpieczenie kredytu, odsetki, często pobierane są tez opłaty za rozpatrzenie wniosku o kredyt i prowizje za wycenę własności, którą chcemy zastawić. Niemniej jednak z wzięciem kredytu wiąże się dużo formalności. Do banku będziemy musieli wybrać się zaopatrzeni w plik dokumentów.

Jakie dokumenty wymagają banki przy kredycie na samochód nowy jak i używany?

To co będzie nam potrzebne, do zaciągnięcia standardowego kredytu samochodowego to dokumenty identyfikujące kredytobiorcę oraz dokumenty samochodu. Zobacz listę potrzebnych dokumentów.

Po pierwsze banki wymagają ubezpieczenia samochodu, na który chcemy wziąć kredyt. Warto pamiętać, że nie jest to tylko podstawowe ubezpieczenie oc , ale też autocasco. A to znacznie podnosi koszty, dla kredytobiorcy. Banki wymagają także przeważnie cesji praw z polisy ubezpieczenia w celu dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Ubezpieczenie jest konieczne, gdyż bank jest właścicielem samochodu. W chwili, gdy na samochód jest wzięty kredyt. I z punktu widzenia prawa, gdyby coś stało się z samochodem, to do odpowiedzialności zostałby pociągnięty bank.

Po drugie potrzebne nam będzie zaświadczenie o zarobkach. Najlepiej, jeśli mamy stała pracę i dostajemy, co miesiąc stały dochód. Wtedy bank powie nam, jaką największa pulę gotówki możemy dostać. Oczywiście wysokość pożyczki zależna jest od wysokości naszych miesięcznych dochodów. Jeśli nie mamy, według banku dochodów wystarczających, do zaciągnięcia kredytu, to możemy skorzystać z opcji kredytu pod zastaw. To znaczy, że jeśli nie spłacimy kredytu, to bank zlicytuję zastawioną rzecz. W przypadku kredytu pod zastaw, musimy mieć dokument potwierdzający wartość rzeczy, którą chcemy zastawić. Jeśli takiego dokumentu nie posiadamy, to musimy wynająć rzeczoznawcę, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Warto wiedzieć, że korzystniej jest zaciągnąć kredyt na nowe auto, niż na samochód używany . Dlatego, że w przypadku pożyczki na auto używane dostaniemy wyższe oprocentowanie. Podsumowując, do banku musimy zabrać dowód tożsamości, zaświadczenie o zarobkach, lub też zaświadczenie o wartości rzeczy, którą chcemy zastawić.