Depozyt karty pojazdu

Jeśli decydujemy się na kredyt samochodowy i zależy nam na jego niskim oprocentowaniu, warto skorzystać z oferty kredytu zabezpieczonego.

W chwili obecnej banki oferują nam kilka sposobów zabezpieczenia naszego kredytu samochodowego. W wielu przypadkach, mamy prawo decydowania, jaka forma zabezpieczenia najbardziej nam odpowiada. Jedną z powierzchownie łatwą i mało kłopotliwą formą zabezpieczeń jest depozyt karty pojazdu. Depozyt zostaje dokonany przez bank, w którym udzielono nam kredytu na zakup naszego wymarzonego auta. Taki zabieg ma na celu uchronienie banku, przed sprzedażą przez nas samochodu, które cały czas spłacamy. Bo jak wiadomo, bez karty pojazdu nie jesteśmy w stanie sprzedać pojazd, ani dokonać żadnych zmian w dowodzie rejestracyjnym. Z pozoru prosta i łatwa metoda, przy bliższym przyjrzeniu się jej, okazuje się, że sprawia kierowcom trochę problemów.

Naszą kartę pojazdu musimy zdeponować w banku, najczęściej już po dwóch tygodniach od rejestracji pojazdu w Urzędzie. Jednak, jak wiedzą kierowcy rejestrujący swoje auto, dowód rejestracyjny, jaki otrzymamy w Urzędzie, to tymczasowy dowód rejestracyjny ważny miesiąc czasu. Po upływie tego okresu, zmuszeni jesteśmy ponownie zgłosić się do Urzędu w celu odebrania stałego dowodu rejestracyjnego. Jednak, aby go odebrać, potrzebna jest karta pojazdu. Jeśli zgodnie z pismem, zdamy ją, musimy zwrócić się do naszego banku o chwilowe wydanie potrzebnego nam dokumentu celem odebrania karty rejestracyjnej auta. Czasem ta pozornie łatwa procedura, może stać się mecząca i przedłużająca się w czasie. W przypadku np. występujących już na początku zaległości w spłacie kredytu.

W przypadku kart pojazdu, zdarza się, że bank jest w nich wpisany. W takiej sytuacji po spłacie kredytu, otrzymujemy z banku oświadczenie o przeniesieniu własności auta na nas. Mając taki dokument, w Wydziale Komunikacji możemy usunąć z karty pojazdu poprzedni zapis.