Auto w leasing

Czym jest leasing?

Na początku, warto byłoby przybliżyć samą definicje leasingu, która dla niektórych może brzmieć nieco obco. Obce brzmienie tego słowa nie jest jednak niczym dziwnym – wszak słowo leasing, pochodzi od angielskiego słowa „lease” oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu „wydzierżawić” lub też „wynająć”. Samo tłumaczenie słowa „lease” w dużej mierze jest też definicją leasingu jako czynności, ponieważ nie jest to nic innego, jak udostępnienie przez jedną stronę pewnego przedmiotu (w naszym przypadku – auto), drugiej stronie, na określony wcześniej czas w zamian za płacone w ratach opłaty (tzw. raty leasingowe). Zarówno czas leasingu, jak i raty leasingowe zawarte są w umowie leasingowej. Jak wyglądają kwestie prawne przy oddawaniu czegokolwiek w leasing? Otóż, leasingodawca jest w dalszym ciągu właścicielem „wypożyczanego” samochodu, a leasingobiorca staje się jedynie jego użytkownikiem.

Leasing, a odliczanie podatku VAT

Osoby zainteresowane leasingiem samochodów, powinny zwrócić uwagę na możliwość odliczenia podatku VAT. Przedsiębiorcy są w stanie dwukrotnie skorzystać z tego typu opcji. Po raz pierwszy przy rozliczaniu czynszu inicjalnego lub rat leasingowych, drugie odliczenie przysługuje nam z kolei przy wykupie przedmiotu leasingu (wedle prawa, wykup wypożyczonego samochodu jest odrębną transakcją cywilnoprawną). Limit przy odliczaniu podatku VAT w przypadku leasingu to 60%, maksymalnie 6000zł.

Opłaty i prowizje w umowie leasingowej

Rozważając wzięcie auta w leasing, musimy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty i prowizje, poza ratami leasingowymi. Firmy zajmujące się leasingiem, pobierają dodatkowe opłaty, za różnego rodzaju operacje, jak np. cesja umowy leasingowej na osobę trzecią, zmiany w umowie -np zmiana terminu spłaty itd., często też, dodatkowe opłaty wiążą się z sankcjami, które leasingobiorca będzie musiał zapłacić w pewnych sytuacjach, jak np. odnowienie umowy po wypowiedzeniu, czy opłata za wezwanie do zapłaty. Aby zabezpieczyć się przed rozczarowaniem i ewentualnymi, nieprzyjemnymi niespodziankami, przed podpisaniem umowy leasingowej, koniecznie zapoznajmy się z tabelą opłat i prowizji danej firmy, gdzie szczegółowo możemy zobaczyć, za co być może będziemy musieli dopłacić.

Kto najbardziej skorzysta przy leasingu samochodowym?

Wiemy już czym jest leasing, warto teraz zastanowić się nad jego korzyściami. W odróżnieniu od kredytu, leasing samochodowy nie naraża naszej firmy na bankructwo, w wielu przypadkach, leasing zapewnia lepsze warunki niż kredyty bankowe. Nie ukrywajmy jednak – dla osób prywatnych, które potrzebują samochodu, kredyt to lepsze rozwiązanie niż leasing. Jednak sama usługa leasingu stworzona została z myślą o właścicielach firm, którzy potrzebują samochodów, aby ich firma mogła funkcjonować, oraz przynosić dochody. Dzięki wzięciu auta w leasing, właściciel firmy, bez narażania się na straty, może „wypożyczyć” pojazd, na ustalonych wcześniej warunkach, regularnie opłacając raty leasingowe. Warto zauważyć także, że właściciele salonów oddający samochody w leasing, podnoszą ich wartość, często nawet o kilkanaście procent, dzięki czemu zwiększa się ich zysk. Umowa leasingowa jest zatem korzystna zarówno dla leasingobiorcy, który uzyskuje pojazdy, a tym samym rozwija swoją firmę, oraz leasingodawcy, który zarabia więcej, niż przy normalnej sprzedaży auta.Wady i zalety leasingu

Wady leasingu

Zalety leasingu

Stosunkowo drogi, w wielu przypadkach, kredyt jest bardziej korzystną alternatywą

Szeroka dostępność,

Ryzyko utraty pieniędzy w razie bankructwa firmy leasingowej,

Prosty proces zawierania umowy leasingowej,

Ceny pojazdów nawet o 10% wyższe niż w przypadku normalnego zakupu,

Korzystne polisy ubezpieczeniowe samochodów oddanych w leasing,

Surowe sankcje w przypadku zalegania ze spłatą rat leasingowych,

Nie musimy angażować własnego kapitału,

Konieczność spłaty rat leasingowych nawet w przypadku utraty przedmiotu leasingu.

Brak zmniejszenia zdolności kredytowej leasingobiorcy.Najczęściej wybierane oferty leasingowe